Lublin – co warto zobaczyć?

Lublin to malownicze miast położone w południowo-wschodniej części naszego kraju. Może się poszczycić naprawdę bogatą historią i licznymi zabytkami, które przyciągają co roku rzesze turystów. Jeśli również zapragniecie odwiedzić Lublin – co warto zobaczyć i dokąd się udać?

Dla tych, którzy pragną poznać stolicę województwa lubelskiego i jej okolice, poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach.

Lublin, co warto zobaczyć?

W Lublinie zachowało się aż 70% dawnej zabudowy, dzięki czemu miast zachwyca atmosferą wąskich uliczek, wyłożonych kocimi łbami, oraz zabytkowych kamieniczek, zbudowanych ciasno po obu ich stronach. W tym labiryncie naprawdę łatwo się zgubić, co raczej nie powinno wzbudzać negatywnych emocji, a tylko zachwyty, wynikające z kolejnych ciekawych odkryć.

W tym mieście zdecydowanie jest bowiem wiele atrakcji do odnalezienia podczas krótkich lub długich pobytów. Dokąd koniecznie trzeba się wybrać?

Lublin co warto zobaczyć – najważniejsze atrakcje

Brama Krakowska, jeden z zachowanych fragmentów miejskich fortyfikacji, jest jedną z wizytówek miasta. Warto zatem zacząć zwiedzanie właśnie z tego punktu. W budynku mieści się Muzeum Historii Miasta, a na V kondygnacji znajduje się malowniczy taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na zabytkową część miasta.

Drugą z charakterystycznych wież miasta jest Wieża Trynitarska, wybudowana w eleganckim stylu neogotyckim. Na jej szczycie również można skorzystać z tarasu widokowego, a we wnętrzu odwiedzić ekspozycję Muzeum Archidiecezjalnego.

Miłośnicy zabytkowej architektury i sztuki koniecznie powinni odwiedzić kościoły, a zwłaszcza barokową Archikatedrę Lubelską oraz bazylikę i klasztor dominikanów, kryjące w swoich wnętrzach liczne artystyczne perełki. Nie zapominajmy również o pięknym rynku, z ratuszem i świeżo odnowionymi kamieniczkami, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat.

Sporo atrakcji czeka na osoby, które zdecydują się wkroczyć na Lubelską Trasę Podziemną. Zwiedzanie rozpoczyna się pod budynkiem Trybunału Koronnego a kończy na Placu przy Farze. Długość trasy to 280 metrów, a odwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały zabytkowe piwnice, co w nich przechowywano oraz poznać opowieść o Wielkim Pożarze, który wybuchł w Lublinie w 1719 roku.

Lublin słynie z malowniczych zaułków, warto choćby wspomnieć Zaułek Panasa, Hartwigów lub ciasną ulicę Ku Farze. To miejsca przesycone dawnym nastrojem i niepowtarzalnym klimatem miasta wielu kultur.

Lublin co warto zobaczyć – atrakcje w pobliżu miasta

W okolicy Lublina znajduje się też wiele innych atrakcji, dzięki którym pobyt w tym regionie staje się jeszcze ciekawszy.

Warto choćby odwiedzić malowniczy Nałęczów, czyli jedno z najstarszych uzdrowisk w naszym kraju. W niewielkiej odległości, w sam raz na jednodniową wycieczkę, znajdują się także inne turystyczne miasta i miejscowości, jak choćby Zamość, Kazimierz Dolny czy Chełm.

W tym regionie coś dla siebie znajdą miłośnicy aktywnego wypoczywania na łonie natury. Można bowiem odwiedzić oraz skorzystać z licznych ścieżek i tras turystycznych, rozplanowanych w ramach Poleskiego Parku Narodowego bądź nie do końca wciąż odkrytego Roztocza. Można również zdecydować się na piękną wycieczkę nadbużańskim szlakiem, wiodącym wzdłuż rzeki, stanowiącej granicę między Polską a Białorusią, by po drodze zachwycić się przyrodą oraz odwiedzić historyczną Włodawę, Zastawek, Kodeń i Jabłeczną.

Lublin co warto odwiedzić – miasto i rejon do nieustannego odkrywania

Lublin to miasto o bogatej historii, niezmiernie ważne z punktu widzenia losów Polski. Choć znajduje się na wschodnich peryferiach naszego kraju, wciąż nieco poza głównymi szlakami, zdecydowanie powinno stać się głównym punktem dłuższych i krótszych wycieczek. Coś dla siebie w tym niezwykłym regionie znajdą zarówno miłośnicy sztuki i zwiedzania, jak i osoby, poszukujące wyciszenia i chwili odpoczynku od nadmiernego tempa życia. W tym miejscu po prostu da się zakochać na długie lata nieustannego odkrywania nowych atrakcji.

Blog

Pozostałe artykuły.

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

W dniu ślubu każda panna młoda chce wyglądać nieskazitelnie. Olbrzymią rolę odgrywa idealny makijaż ślubny, który nie tylko podkreśli urodę bohaterki tego dnia, ale również sprawi, że będzie ona...

Fryzura na wesele – modne uczesania

Fryzura na wesele – modne uczesania

Sezon weselny w pełni. Gdy już znajdzie się idealny prezent dla pary młodej, warto pomyśleć o pozostałych przygotowaniach. W końcu gość powinien również pięknie się prezentować. Podstawą jest...

0 komentarzy

Wyślij komentarz