Marketing afiliacyjny funkcjonuje na świecie już od dłuższego czasu, dając wielu biznesom szansę na rozwój i zdobywanie nowych klientów. Jednym z rozwiązań, które zwiększa szansę na odniesienie sukcesu, jest sieć afiliacyjna, na której skupimy się w dzisiejszym tekście.
Jak działają sieci oraz z jakich zalet, dzięki dołączeniu do nich, mogą korzystać reklamodawcy i wydawcy? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Marketing afiliacyjny – co to takiego?
Z marketingu afiliacyjnego, tworzącego programy partnerskie, korzysta ponad 80% brandów na całym świecie. Szczególnie dobrze taka strategia biznesowa sprawdza się w przypadku sprzedaży w przestrzeni wirtualnej. e-Commerce mogą bowiem bez większego trudu znaleźć wartościowych wydawców, którzy pomagają zwiększyć przychody sklepu online.
Jak działa afiliacja? To rodzaj umowy biznesowej, do której przystępuje dwóch uczestników: reklamodawca, czyli ten, kto ma produkty, oraz wydawca, czyli podmiot, który dysponuje stroną lub profilem do udostępnienia linku afiliacyjnego, prowadzącego do sklepu sprzedawcy.
Jeśli użytkownicy, odwiedzający daną stronę, klikną w link i dokonają zakupów, to wydawca otrzymuje za to prowizję, zwiększając przychód ze swojej strony, bloga czy profilu w social mediach.
Afiliacja a sieć afiliacyjna – najważniejsze informacje
Oprócz podstawowego modelu współpracy, pojawiają się także programy partnerskie, które publikuje się w zewnętrznej przestrzeni, określanej jako sieć afiliacyjna. Co to takiego? Tym mianem nazywa się miejsce, gdzie reklamodawcy otwierają swoje programy afiliacyjne, a wydawcy mogą do nich dołączyć.
Taka sieć ma zatem na celu uproszczenie komunikacji i sprawniejsze łączenie odpowiednich wydawców z reklamodawcami. Pierwsi z nich są w stanie od razu po rejestracji dołączać do różnych programów. Reklamodawcy natomiast mogą korzystać z gotowego narzędzia i zaplecza technicznego, niezbędnego do śledzenia ruchu, naliczania i rozliczania prowizji, co znacząco ułatwia im obsługę programów. Takie uproszczenie to zatem prosta droga do zwiększenia sprzedaży oraz wygodniejszej ścieżki kontaktu na drodze reklamodawca – wydawca.
Sieć afiliacyjna – modele współpracy
Podobnie, jak w standardowych programach afiliacyjnych, w sieci także można rozliczać się z wydawcami za osiągnięcie różnych efektów. Służą do tego modele biznesowe, jak:
- CPS (Cost per Sale) – wypłata za sprzedaż,
- CPL (Cost per Lead) – prowizja za leada (np. zapisanie się do newslettera),
To najpopularniejsze rozwiązania, pozwalające uzyskać konkretne rezultaty, które przekładają się na realne korzyści dla sprzedających (sprzedaż lub pozyskanie danych) i wydawców (prowizja).
Rozwiązania partnerskie od Przedsiębiorcy.org
Skorzystanie z sieci afiliacyjnej ułatwia rozpoczęcie działania w tym modelu obu stronom, co znacząco ogranicza koszty i skraca czas potrzebny na uzyskanie pierwszych rezultatów. Nie zawsze jednak sieć afiliacyjna jest rozwiązaniem optymalnym. Warto zawsze dokładnie czytać umowy, by mieć pewność, że dane warunki na pewno odpowiadają naszym oczekiwaniom.
Jeśli chce się zarabiać na afiliacji, trzeba szukać programów, które gwarantują solidne zyski za zrealizowanie powierzonych zadań. Takie też możliwości daje program partnerski od Przedsiębiorcy.org.
W tym przypadku zarabia się za polecenia usług firmy, specjalizującej się w tworzeniu stron internetowych, szkoleniach biznesowych m.in. z zakresu e-marketingu. Jeśli zarekomenduje się ich ofertę, a zainteresowany odbiorca z niej skorzysta za pośrednictwem linku afiliacyjnego, to wydawca otrzymuje 30% prowizji, liczonej od sprzedanych usług. Jeżeli natomiast w przyszłości klient dokona następnych zakupów, to również kolejna prowizja zasili konto wydawcy, do którego dany odbiorca jest przypisany już dożywotnio.
Takie rozwiązanie pozwala zatem zoptymalizować wpływy z afiliacji dla wydawców, bez generowania wielu formalności. Wystarczy bowiem wypełnić wniosek i pobrać link, by rozpocząć współpracę z Przedsiębiorcy.org.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę i poznaj szczegóły programu afiliacyjnego dla nowoczesnego biznesu.
0 komentarzy