Zakupy w sklepach internetowych robi znacząca większość Polaków – szacuje się, że już ponad 70% internautów w naszym kraju nabywa rozmaite towary w przestrzeni online. Dla wielu przedsiębiorców jest to zatem szansa na pozyskanie nowych odbiorców oraz rozwój biznesu. Trzeba jednak zadbać o prawidłowe wdrożenie e-commerce, żeby wszystko działało jak należy.
O czym pamiętać przed otwarciem firmowej platformy e-commerce? Czym należy się kierować i na co stawiać, by odnieść sukces w przestrzeni internetowej? Kilka wskazówek na start zaprezentujemy poniżej.
Wdrożenie e-commerce – dlaczego warto sprzedawać online?
e-Handel za pośrednictwem sklepu internetowego potrafi generować solidne przychody, jeśli tylko zadba się o prawidłowe wdrożenie e-commerce, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych kroków, o których opowiemy poniżej.
Najpierw jednak zastanówmy się, dlaczego w ogóle prowadzenie e-commerce może być opłacalne? Na takie rozwiązanie decydują się zarówno przedsiębiorcy, którzy już posiadają stacjonarne sklepy, jak i osoby, które planują oprzeć cały swój biznes na rzeczywistości wirtualnej.
Z ich punktu widzenia, e-commerce to oszczędność na kosztach, przy zwiększeniu zasięgu sklepu. Za pośrednictwem Internetu można bowiem realizować transakcje na odległość – między miastami, województwami, a nawet krajami. To naprawdę ciekawa opcja dla osób, które pragną rozwinąć swoje biznesy, a lokalne rynki to dla nich stanowczo za mało.
Okazuje się zatem, że dobrze przygotowane e-commerce to szansa na szersze grono klientów, budowanie obecności marki i zaufania do niej, a w efekcie więcej sprzedaży i coraz wyższe dochody.
Wdrożenie e-commerce – podstawowe kroki
Wdrożenie sklepu internetowego musi przebiegać krok po kroku – w oparciu o schemat, który pozwala uporządkować działania oraz zwiększyć szansę na odniesienie sukcesu w przyszłości. Aby jednak do tego doszło, trzeba precyzyjnie zaplanować wszystkie przedsięwzięcia w oparciu o rzetelne dane o biznesie.
Określenie strategii biznesowej dla firmy
Zanim w ogóle przejdzie się do tworzenia sklepu internetowego, należy przejść przez etap wstępny (przygotowawczy). To właśnie wtedy należy zastanowić się nad zasadnością otwierania sklepu internetowego, a także nad podstawowymi celami biznesowymi takiego przedsięwzięcia.
Do czego ma posłużyć e-commerce? Choćby do automatyzacji wielu działań sprzedażowych, ułatwienia kontaktu z klientami oraz poszerzenia wachlarza odbiorców nie tylko na rynkach lokalnych.
Równocześnie, podczas działań przygotowawczych, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o grupach docelowych danego sklepu. Dopiero w oparciu o takie dane można wybrać odpowiednią platformę e-commerce.
Platforma e-commerce – jakie rozwiązanie wybrać?
Różne platformy biznesowe niosą rozmaite możliwości dla późniejszego rozwoju biznesu w sieci. Sporo osób decyduje się na platformy typu SaaS. Olbrzymią popularnością cieszą się także rozwiązania otwarte, jak choćby WooCommerce, dające sporą swobodę i elastyczność w kształtowaniu strony, a także pozwalające znacząco obniżyć koszty samego sklepu internetowego.
Wdrożenie e-commerce – kluczowe integracje i wtyczki
Kolejnym krokiem jest dopracowanie sklepu pod względem logistyki (systemy płatności, dostawy, kontakt z klientami) oraz wykorzystanie dodatkowych wtyczek, które usprawniają działanie e-commerce oraz pozwalają dopasować go do indywidualnych potrzeb danego biznesu.
Testy i przygotowanie do otwarcia sklepu
Zanim finalnie otworzy się gotowy sklep na konkretnej domenie, należy jeszcze przeprowadzić testy i sprawdzić, czy wszystkie elementy działają poprawnie oraz czy nie pojawiają się błędy. Wszelkie niedociągnięcia, na które trafią później klienci mogą skutecznie zniechęcić ich do zakupów, zmniejszyć wiarygodność sklepu lub w ogóle uniemożliwić korzystanie ze strony sprzedażowej.
Wdrożenie e-commerce – profesjonalne wsparcie
Wdrożenie sklepu internetowego nie jest specjalnie skomplikowane, wymaga jednak pewnej wiedzy i doświadczenia. Jeśli zatem chce się stworzyć profesjonalny sklep, który przyciągnie klientów oraz pozwoli na rozwój firmy, warto skorzystać z fachowej pomocy.
Rozwiązaniem może być choćby oferta na stronie Przedsiebiorcy.org, gdzie w ekspresowym tempie da się założyć profesjonalny sklep, a także otrzymać pomoc i wskazówki, co zrobić, by nowa strona działała dobrze i w krótkim czasie zaczęła generować solidne zyski.
Z Przedsiębiorcy.org założysz gotowy sklep internetowy, wykorzystując dostępne szablony! Sprawdź, jak to zrobić!
0 komentarzy