2022-10-24

Wdrożenie e-commerce – jak powinno przebiegać?

Zakupy w sklepach internetowych robi znacząca większość Polaków – szacuje się, że już ponad 70% internautów w naszym kraju nabywa rozmaite towary w przestrzeni online. Dla wielu przedsiębiorców jest to zatem szansa na pozyskanie nowych odbiorców oraz rozwój biznesu. Trzeba jednak zadbać o prawidłowe wdrożenie e-commerce, żeby wszystko działało jak należy.

O czym pamiętać przed otwarciem firmowej platformy e-commerce? Czym należy się kierować i na co stawiać, by odnieść sukces w przestrzeni internetowej? Kilka wskazówek na start zaprezentujemy poniżej.

Wdrożenie e-commerce – dlaczego warto sprzedawać online?

e-Handel za pośrednictwem sklepu internetowego potrafi generować solidne przychody, jeśli tylko zadba się o prawidłowe wdrożenie e-commerce, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych kroków, o których opowiemy poniżej.

Najpierw jednak zastanówmy się, dlaczego w ogóle prowadzenie e-commerce może być opłacalne? Na takie rozwiązanie decydują się zarówno przedsiębiorcy, którzy już posiadają stacjonarne sklepy, jak i osoby, które planują oprzeć cały swój biznes na rzeczywistości wirtualnej.

Z ich punktu widzenia, e-commerce to oszczędność na kosztach, przy zwiększeniu zasięgu sklepu. Za pośrednictwem Internetu można bowiem realizować transakcje na odległość – między miastami, województwami, a nawet krajami. To naprawdę ciekawa opcja dla osób, które pragną rozwinąć swoje biznesy, a lokalne rynki to dla nich stanowczo za mało.

Okazuje się zatem, że dobrze przygotowane e-commerce to szansa na szersze grono klientów, budowanie obecności marki i zaufania do niej, a w efekcie więcej sprzedaży i coraz wyższe dochody.

Wdrożenie e-commerce – podstawowe kroki

Wdrożenie sklepu internetowego musi przebiegać krok po kroku – w oparciu o schemat, który pozwala uporządkować działania oraz zwiększyć szansę na odniesienie sukcesu w przyszłości. Aby jednak do tego doszło, trzeba precyzyjnie zaplanować wszystkie przedsięwzięcia w oparciu o rzetelne dane o biznesie.

Określenie strategii biznesowej dla firmy

Zanim w ogóle przejdzie się do tworzenia sklepu internetowego, należy przejść przez etap wstępny (przygotowawczy). To właśnie wtedy należy zastanowić się nad zasadnością otwierania sklepu internetowego, a także nad podstawowymi celami biznesowymi takiego przedsięwzięcia.

Do czego ma posłużyć e-commerce? Choćby do automatyzacji wielu działań sprzedażowych, ułatwienia kontaktu z klientami oraz poszerzenia wachlarza odbiorców nie tylko na rynkach lokalnych.

Równocześnie, podczas działań przygotowawczych, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o grupach docelowych danego sklepu. Dopiero w oparciu o takie dane można wybrać odpowiednią platformę e-commerce.

Platforma e-commerce – jakie rozwiązanie wybrać?

Różne platformy biznesowe niosą rozmaite możliwości dla późniejszego rozwoju biznesu w sieci. Sporo osób decyduje się na platformy typu SaaS. Olbrzymią popularnością cieszą się także rozwiązania otwarte, jak choćby WooCommerce, dające sporą swobodę i elastyczność w kształtowaniu strony, a także pozwalające znacząco obniżyć koszty samego sklepu internetowego.

Wdrożenie e-commerce – kluczowe integracje i wtyczki

Kolejnym krokiem jest dopracowanie sklepu pod względem logistyki (systemy płatności, dostawy, kontakt z klientami) oraz wykorzystanie dodatkowych wtyczek, które usprawniają działanie e-commerce oraz pozwalają dopasować go do indywidualnych potrzeb danego biznesu.

Testy i przygotowanie do otwarcia sklepu

Zanim finalnie otworzy się gotowy sklep na konkretnej domenie, należy jeszcze przeprowadzić testy i sprawdzić, czy wszystkie elementy działają poprawnie oraz czy nie pojawiają się błędy. Wszelkie niedociągnięcia, na które trafią później klienci mogą skutecznie zniechęcić ich do zakupów, zmniejszyć wiarygodność sklepu lub w ogóle uniemożliwić korzystanie ze strony sprzedażowej.

Wdrożenie e-commerce – profesjonalne wsparcie

Wdrożenie sklepu internetowego nie jest specjalnie skomplikowane, wymaga jednak pewnej wiedzy i doświadczenia. Jeśli zatem chce się stworzyć profesjonalny sklep, który przyciągnie klientów oraz pozwoli na rozwój firmy, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Rozwiązaniem może być choćby oferta na stronie Przedsiebiorcy.org, gdzie w ekspresowym tempie da się założyć profesjonalny sklep, a także otrzymać pomoc i wskazówki, co zrobić, by nowa strona działała dobrze i w krótkim czasie zaczęła generować solidne zyski.

Z Przedsiębiorcy.org założysz gotowy sklep internetowy, wykorzystując dostępne szablony! Sprawdź, jak to zrobić!

Blog

Pozostałe artykuły.

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

W dniu ślubu każda panna młoda chce wyglądać nieskazitelnie. Olbrzymią rolę odgrywa idealny makijaż ślubny, który nie tylko podkreśli urodę bohaterki tego dnia, ale również sprawi, że będzie ona...

Fryzura na wesele – modne uczesania

Fryzura na wesele – modne uczesania

Sezon weselny w pełni. Gdy już znajdzie się idealny prezent dla pary młodej, warto pomyśleć o pozostałych przygotowaniach. W końcu gość powinien również pięknie się prezentować. Podstawą jest...

0 komentarzy

Wyślij komentarz