Coraz więcej firm boryka się z problemem nierzetelnych płatników, którzy ociągają się lub w ogóle unikają płacenia za zakupiony towar lub wykonane usługi. Zdarza się, że w niektórych firmach dotyczy to nawet ponad połowy wszystkich wystawionych dokumentów.
Im więcej niezapłaconych w terminie faktur, tym trudniej na bieżąco planować działania firmy. Często prowadzi to nawet do utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa. Aby temu przeciwdziałać, należy wdrożyć skuteczne mechanizmy windykacyjne, które pomagają sprawnie odzyskać należne pieniądze.
Jak powinna wyglądać prawidłowa windykacja długów w mikro, małych i średnich firmach? Na co zwracać szczególną uwagę? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.
Różne twarze windykacji długów – jak ją prowadzić skutecznie?
Przedsiębiorcy w bardzo różny sposób podchodzą do zagadnienia windykacji. Zazwyczaj wiąże się to z wielkością firmy oraz jej możliwościami finansowymi. W mikro i małych biznesach zazwyczaj właściciel samodzielnie pisze i dzwoni do kontrahentów, którzy mają opóźnienia w płatnościach. W średnich podmiotach gospodarczych pojawia się natomiast oddelegowany do tego pracownik.
Coraz większe grono firm decyduje się również na zatrudnienie zewnętrznych firm, wyspecjalizowanych w windykacji.
Windykacja długów w biznesie przybiera najczęściej formę doraźną, co zauważa Mariusz Pietuszyński, zarządzający firmą windykacyjną Straetus. Rozwiązań dla skutecznej windykacji jest kilka. – jak zauważa – Mniejsze podmioty starają się robić to samodzielnie ze względu na brak struktury. W MŚP jest to ktoś dedykowany, kto stara się to robić lepiej lub gorzej. Wadą takiego rozwiązania jest brak systematyczności. Windykacja jest prowadzona wtedy, gdy jest problem. A nie ma zupełnie prewencji, żeby do takiej sytuacji nie do puścić. Sam proces prowadzenia windykacji jest dość chaotyczny.
Aby wszelkie działania przynosiły optymalne rezultaty, warto zatem wprowadzić rodzaj działań profilaktycznych i wcześniejszego monitorowania wpłat, stosując na przykład przypomnienia smsowe lub mailowe, jeszcze przed upływem terminu płatności.
Windykacja długów krok po kroku – etapy windykacji
Windykacja składa się zazwyczaj z dwóch etapów. Na początku stosuje się windykację polubowną, a gdy ona nie działa, wchodzi się na ścieżkę sądową. Pierwszym działaniem, które zazwyczaj firmy prowadzą samodzielnie, jest wysyłanie wiadomości z przypomnieniami do nieterminowych płatników. Ponadto już na tym etapie może pojawić się firma windykacyjna, która zajmuje się dokładnym sprawdzeniem kontrahenta, jego sytuacji w KRS oraz uzgadnianiem terminarza spłat.
Jeśli pomimo usilnych starań, dłużnik nie wykazuje chęci uregulowania należności, jedynym rozwiązaniem może się okazać droga sądowa.
Warto jednak dokładnie przemyśleć działania tego typu, gdyż procedury sądowe często trwają długo, generują opłaty administracyjne i konieczność znalezienia doradcy prawnego. Może się okazać, że lepiej zainwestować więcej energii w windykację polubowną, która pozwala na szybsze i sprawniejsze odzyskanie należności.
Skuteczność windykacji polubownej – od czego zależy?
Windykacja polubowna może być niezmiernie przydatnym narzędziem, pod warunkiem, że dobrze się do niej przygotujemy oraz będziemy konkretni i konsekwentni. Szacuje się, że jej skuteczność wynosi od 30 do 70%. Skąd taka rozpiętość?
Wszystko zależy od samego długu. Im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem procedur windykacyjnych, tym mniejsza szansa na odzyskanie pieniędzy. Okazuje się bowiem, że w przypadku płatności przeterminowanej o sześć miesięcy, szansa na wpłatę wynosi już tylko 20%. Nie warto zatem czekać, ani odkładać decyzji o windykacji w nieskończoność.
Drugim czynnikiem, który jest bezpośrednio powiązany z prawdopodobieństwem spłaty, jest wysokość długu. Skuteczność jest w tym przypadku odwrotnie proporcjonalna do kwoty. Im większy dług, tym z czasem mniejsza szansa na odzyskanie pieniędzy.
Warto zatem działać od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy problemu. Odkładanie decyzji, w żadnym razie nie przybliża nas bowiem do otrzymania wpłaty na konto.
Bez względu jednak na wybrane rozwiązanie, pamiętajmy, że aby odzyskać pieniądze windykacja długów przede wszystkim musi być odpowiednio zaplanowana i prowadzona konsekwentnie. Wówczas, mamy sporą szansę, że osiągniemy sukces, bez niepotrzebnego narażania dobrych relacji biznesowych.
Firma zewnętrzna – największe atuty specjalistów w skutecznej windykacji
Wspomnieliśmy na początku, że wiele firm, nawet tych najmniejszych, decyduje się na zatrudnienie zewnętrznych profesjonalistów, którzy zajmują się windykacją. Dlaczego i kiedy jest to korzystne?
Największym atutem zewnętrznych windykatorów jest wiedza oraz doświadczenie, zdobywane na bieżąco każdego dnia, podczas działań i spotkań z różnymi klientami. Specjaliści znają dokładnie przepisy, wiedzą, co zrobić, żeby szybko i sprawnie odzyskać pieniądze dla swojego klienta.
W ich przypadku, działa też mocno bodziec mentalny, który ma kluczowe znaczenie, co podkreśla Mariusz Pietuszyński: Dlaczego firma trzecia? Bo zyskujemy efekt psychologiczny. Dłużnik widzi, że firma zaczęła na poważnie prowadzić windykację. A to naprawdę działa.
Może się okazać, że samo przesłanie wiadomości windykacyjnej przez zewnętrzną, profesjonalną firmę, wpłynie na nieterminowego płatnika.
Windykacja długów – konsekwentnie, sprawnie i według konkretnych zasad
Windykacja może działać sprawnie i pozwalać na odzyskanie należności bez zbędnych komplikacji, stresu oraz długiego okresu oczekiwania. Należy skoncentrować się na działaniach polubownych, do których często warto wykorzystać firmy zewnętrzne.
Bez względu jednak na wybrane rozwiązanie, pamiętajmy, że aby odzyskać pieniądze windykacja długów przede wszystkim musi być odpowiednio zaplanowana i prowadzona konsekwentnie. Wówczas, mamy sporą szansę, że osiągniemy sukces, bez niepotrzebnego narażania dobrych relacji biznesowych.
0 komentarzy