2022-11-17

Wywiad gospodarczy – uchroń się przed nierzetelnymi kontrahentami

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie własnej firmy przynosi każdego dnia wiele zróżnicowanych wyzwań. Nieustanne dbanie o rozwój biznesu niesie ze sobą ciągłe podejmowanie szeregu kluczowych decyzji, które przynoszą rozmaite rezultaty.

Niestety, widmo kłopotów finansowych może się pojawić nad każdym biznesem. Brak płynności finansowej, problemy w płatnościach dotyczą sporej grupy przedsiębiorców. Okazuje się, że często można się przed nimi uchronić, dzięki odpowiednio przeprowadzonej analizie postępowania, jeszcze przed podpisaniem umowy lub rozpoczęciem współpracy z nowym kontrahentem.

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest wywiad gospodarczy, o którym chcielibyśmy dziś opowiedzieć nieco więcej. Jeśli chcecie zatem wiedzieć, co zrobić, aby ryzyko podjęcia problematycznej współpracy obniżyć, w jak największym stopniu, koniecznie przeczytajcie artykuł aż do samego końca.

Wywiad gospodarczy – co to takiego?

Wywiad gospodarczy polega na dokładnym sprawdzeniu kontrahenta – jego sytuacji finansowej, powiązań oraz wszelkich działań. Dzięki niemu, uzyskujemy szereg informacji na temat aktualnej sytuacji osoby do współpracy. Pozwala to na zdecydowanie prostsze i bardziej świadome podejmowanie decyzji biznesowych, nie obarczonych olbrzymim ryzykiem katastrofy w przyszłości. To podstawowe narzędzie prewencyjne, z którego powinni powszechnie korzystać wszyscy przedsiębiorcy.

Tego typu sprawdzanie przedsiębiorców wykonuje się w dwóch sytuacjach. Przede wszystkim, weryfikacji podlegają potencjalni partnerzy biznesowi, jeszcze na etapie podejmowania decyzji o ewentualnej współpracy. Wówczas, wywiad pozwala sprawdzić, czy przez przypadek nie mamy do czynienia z niepoważnym lub nierzetelnym przedsiębiorcą.

Drugim momentem, gdy wywiad okazuje się niezbędny, są wszelkie sytuacje windykacyjne, gdy nie możemy wyegzekwować naszych praw i potrzebujemy zewnętrznego wsparcia. Firma windykacyjna zbiera wtedy informacje o dłużniku, aby określić, czy warto prowadzić windykację polubowną, czy lepiej od razu wnieść sprawę do sądy, gdyż jesteśmy w danej jedną z wielu osób domagających się swoich praw i należnych pieniędzy.

Jak dodaje ekspert, Mariusz Pietuszyński, zarządzający firmą Straetus w Polsce: Zawsze zalecamy klientom sprawdzanie firm do współpracy. I nie tylko. Wywiad gospodarczy to też informacje dotyczące powiązań kapitałowych lub informacje kim są partnerzy. Nie zapominajmy bowiem, że biznes to ludzie, a nie tylko spółka o konkretnym numerze NIP. Może się okazać, że spółka wygląda dobrze, ale ludzie ją tworzący mieli wcześniej np. kilka plajt.

Sprawdzamy również osoby, czyli majątek prywatny. Jest to potrzebne też w Polsce, gdzie dużo firm to jednoosobowe działalności gospodarcze, w których osoba odpowiada swoim majątkiem. Jeśli osoba nie ma majątku lub przepisała go na kogoś innego, również powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Wywiad gospodarczy dotyczy zarówno działań lokalnych w Polsce, jak i międzynarodowych, do których warto zatrudnić specjalistów, mających oddziały w różnych państwach Unii Europejskiej i nie tylko. Dzięki temu, zyskujemy atut sprawdzonych informacji, udostępnionych przez lokalnych partnerów, pracujących na obszarze kontrahenta lub dłużnika, posługujących się jego językiem, systemem wartości i działających w ramach tych samych norm prawnych.

Zawsze zalecamy klientom sprawdzanie firm do współpracy. I nie tylko. Wywiad gospodarczy to też informacje dotyczące powiązań kapitałowych lub informacje kim są partnerzy. Nie zapominajmy bowiem, że biznes to ludzie, a nie tylko spółka o konkretnym numerze NIP. Może się okazać, że spółka wygląda dobrze, ale ludzie ją tworzący mieli wcześniej np. kilka plajt.

Blog

Pozostałe artykuły.

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

W dniu ślubu każda panna młoda chce wyglądać nieskazitelnie. Olbrzymią rolę odgrywa idealny makijaż ślubny, który nie tylko podkreśli urodę bohaterki tego dnia, ale również sprawi, że będzie ona...

Fryzura na wesele – modne uczesania

Fryzura na wesele – modne uczesania

Sezon weselny w pełni. Gdy już znajdzie się idealny prezent dla pary młodej, warto pomyśleć o pozostałych przygotowaniach. W końcu gość powinien również pięknie się prezentować. Podstawą jest...

0 komentarzy

Wyślij komentarz