2022-10-24

22 pomysły na biznes dla młodych

Na prowadzenie własnej firmy decyduje się coraz większe grono młodych osób, które widzą w tym szansę na rozwój, samodzielność, niezależność i oczywiście całkiem solidne środki, by spokojnie wejść w życie. Dzisiaj poznasz 22 pomysły na biznes dla młodych!

Istnieje wiele przestrzeni, w których młodzi mogą rozwijać swoje talenty do przedsiębiorczości. Jakie są najpopularniejsze opcje? Poniżej przedstawimy 22 pomysły na biznes dla młodych, które warto rozważyć, jeśli chce się założyć własną działalność w nadchodzących miesiącach.

Młody przedsiębiorca – ulgi na start

Młode osoby coraz częściej są zachęcane do wchodzenia w dorosłość poprzez zakładanie własnych działalności gospodarczych. Nawet przepisy ułatwiają im wejście w świat przedsiębiorczości.

W jaki sposób? Młode osoby, które chcą założyć własne podmioty gospodarcze, mogą skorzystać z szeregu ulg i zwolnień podatkowych. Jedną z najkorzystniejszych jest bez wątpienia zwolnienie z konieczności opłacania składek do ZUS.

Ponadto, młodzi mają do dyspozycji ulgę podatkową, tak zwany PIT dla młodych, czyli zwolnienia z podatku dochodowego do konkretnej kwoty przychodów (w 2021 roku było to 85 528 zł), po przekroczeniu której płaci się wyłącznie podatek w wysokości 17% od osiągniętej nadwyżki.

W wielu przypadkach, jeśli dopiero rozpoczyna się działalność i nie osiąga się jeszcze wysokich, regularnych przychodów, można skorzystać z opcji prowadzenia firmy nierejestrowanej, co znacząco ułatwia procedury i pomaga sprawdzić, czy dany pomysł rzeczywiście ma szansę się sprawdzić na konkurencyjnym rynku, bez konieczności dopełniania wszystkich formalności przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Niższe podatki oraz preferencyjne zasady opłacania ZUS, z których chętnie korzystają młodzi przedsiębiorcy, dopiero wchodzący na rynek, sprawiają, że spore grono zamiast szukać pracy na etacie, decyduje się na rozwijanie własnych pomysłów biznesowych. Jakie powinny one być, by zwiększyć szansę na sukces?

22 pomysły na biznes dla młodych – czym powinno się wyróżniać rozwiązanie biznesowe?

Pomysły na biznes dla młodych powinny przede wszystkim pozwalać na rozpoczęcie kariery już w młodym wieku. Warto zatem szukać koncepcji, w których nie ma konieczności posiadania dużego kapitału początkowego. Wejście w dany biznes też powinno być w miarę proste i szybkie.

Ze względu na zmieniający się świat, dobrym pomysłem są biznesy, umożliwiające prowadzenie firmy z dowolnego miejsca, bez ograniczeń do konkretnej przestrzeni biurowej. Stąd też wiele osób decyduje się na rozwijanie skrzydeł w przestrzeni internetowej. To jednak bynajmniej nie jedyny koncept na biznes dla młodych.

Gdzie szukać pomysłów na biznes dla młodych?

Pomysł na biznes dla młodych da się znaleźć w rozmaitych miejscach. Na starcie warto przede wszystkim zastanowić się, co tak naprawdę się lubi oraz czy ktoś byłby w stanie zapłacić za takie umiejętności. Nowoczesny i skuteczny biznes musi bowiem łączyć elementy zadowolenia i pasji z potrzebami rynku, by zwiększyć prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu.

Do analizy oczekiwań potencjalnych odbiorców stosuje się rozmaite narzędzia. Można choćby wertować media społecznościowe albo sięgnąć po precyzyjne Google Trends.

22 pomysły na biznes dla młodych

Pomysły na biznes dla młodych można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są opcje pracy w Internecie, nieustannie się rozwijające i poszerzające. Z drugiej strony wielu młodych ludzi szuka także szans na znalezienie dla siebie miejsca także w przestrzeni tradycyjnej.

Jakie są zatem dostępne rozwiązania? Poniżej przedstawiamy 22 pomysły na biznes dla młodych.

1.      Prowadzenie social mediów – 1/22 pomysły na biznes dla młodych

Obecnie trudno prowadzić biznes bez posiadania profesjonalnych i angażujących social mediów. Nie każda firma jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym zagadnieniem. Prowadzenie fan page’a to zatem świetna przestrzeń dla młodych, którzy dobrze czują się na portalach społecznościowych i rozumieją pojawiające się na nich trendy.

2.      Wirtualny asystent

Współcześnie praca biura przybiera nieco inne kształty niż jeszcze kilka lat temu. Coraz większą popularnością cieszy się zawód wirtualnego asystenta, który wspiera biznes w sprawach administracyjnych zdalnie, bez konieczności przebywania przez cały dzień w biurze.

3.      Streaming gier

Młodzi miłośnicy gier komputerowych mogą zacząć zarabiać na swojej pasji. Mogą rozważyć karierę jako e-gracz, biorący udział w rozmaitych turniejach. Innym wariantem jest streamowanie gier, za co również da się otrzymać solidne pieniądze.

4.      Tworzenie stron internetowych

Posiadanie strony internetowej jest obecnie niemalże koniecznością, nawet dla mikroprzedsiębiorców. Młode osoby mogą zatem rozważyć karierę jako webdesignerzy.

Ich stawki będą zdecydowanie niższe i bardziej atrakcyjne niż w przypadku doświadczonych profesjonalistów. Dostępne narzędzia pozwalają nawet na początku drogi tworzyć funkcjonalne i ciekawe wizualnie strony internetowe, a przy tym poszerzać swoje umiejętności.

5.      Copywriter – 5/22 pomysły na biznes dla młodych

Tak duże zapotrzebowanie na strony i prowadzenie social mediów sprawia, że trudno wręcz się obyć bez wartościowego i ciekawego contentu. A to stwarza kolejne ścieżki rozwoju dla młodych. Warto bowiem rozważyć zostanie copywriterem. Zleceń na pisanie tekstów naprawdę nie brakuje. Można zacząć od korzystania z rozmaitych giełd, by z czasem znaleźć swoich stałych klientów i rozwinąć skrzydła.

6.      Bloger

Czasami nawet pisanie własnego bloga potrafi generować zyski. Jeśli tylko ma się ciekawe informacje do przekazania, ubiera się je w atrakcyjną formę oraz trafia się w niszę, to prowadzenie bloga potrafi stać się dochodowym biznesem dla młodych.

7.      Prowadzenie kanału na YouTube

Innym wariantem jest zarabianie na prowadzeniu kanału na YouTube. To obecnie szczególnie mocno rozwijająca się przestrzeń, w której da się znaleźć niszę do wykorzystania, stworzenia ciekawych i angażujących treści oraz zarabiania na tym.

8.      Grafik

Oprócz tekstu Internet nie może się obyć bez treści graficznych. Opcją na biznes staje się zatem zostanie grafikiem, przygotowującym elementy na strony internetowe, do social mediów albo z czasem też bardziej zaawansowane grafiki dla nowoczesnego marketingu.

9.      Podcaster

Nagrywanie podcastów bywa niezmiernie opłacalnym biznesem. Twórcy takich treści zarabiają na wiele różnych sposobów – z datków od odbiorców, polecania towarów i usług lub umieszczania treści sponsorowanych w swoich nagraniach.

10.  Kursy i szkolenia online – 10/22 pomysły na biznes dla młodych

Jeśli tylko ma się praktyczne umiejętności i wiedzę, która może okazać się przydatna dla innych, dobrym pomysłem na biznes jest stworzenie kursów i szkoleń online. To rozwiązanie umożliwia uzyskanie dochodu pasywnego – kurs tworzy się raz, by później zarabiać na nim przez długie miesiące.

11.  Prowadzenie sklepu internetowego (dropshipping)

Nawet jeśli nie ma się wielkiego zaplecza magazynowego, by stworzyć sklep internetowy, obecnie można rozpocząć sprzedaż online w modelu dropshippingowym. Współpraca z hurtowniami rozmaitych towarów pozwala na sprzedawanie w e-commerce bez posiadania miejsca na towary czy mrożenia środków w produktach. To zatem świetna opcja, by sprawdzić swój pomysł na biznes lub rozpocząć działanie online bez kapitału.

12.  Sprzedaż na platformach sprzedażowych

Sprzedaż online bynajmniej nie musi ograniczać się do działań w sklepach internetowych. Można bowiem zacząć handlować na rozmaitych platformach sprzedażowych, których jest naprawdę sporo. Dzięki temu dodatkowo obniża się koszty na start oraz zyskuje spore zasięgi, by zbudować rozpoznawalność swoich produktów lub marki.

13.  Polecanie innych usług

Gdy prowadzi się kanały w social mediach lub blog, opcją na zarabianie pieniędzy bywa polecanie usług lub towarów, od sprzedaży których otrzymuje się prowizję. Nie wymaga to sporych nakładów finansowych ani czasu, a potrafi przynosić zyski.

14.  Korepetycje online / stacjonarne

Pomysłem na biznes, który da się wykonywać online lub stacjonarnie są korepetycje. Można wspierać uczniów w codziennej nauce, uczyć języków obcych lub gry na instrumentach muzycznych. Wszystko zależy od tego, jakie ma się umiejętności.

15.  Animator dla dzieci – 15/22 pomysły na biznes dla młodych

Osoby towarzyskie, kreatywne i mające podejście do dzieci mogą rozpocząć karierę jako animatorzy dla dzieci. Zawód ten przeżywa obecnie renesans, a dobrzy animatorzy są naprawdę na wagę złota.

16.  Opieka nad zwierzętami

Wiele osób spędza w pracy długie godziny. Co zrobić, jeśli w domach zostawiają swoich pupili? Można zatrudnić osoby do opieki nad zwierzętami. Jeśli zatem jest się miłośnikiem czworonogów i chce się rozwijać w tej dziedzinie, jest to gotowy pomysł na dobry biznes.

17.  Trener personalny

Wymarzona sylwetka i dobra kondycja zdrowotna? Wiele osób marzy o tym, ale nie do końca wie, jak to osiągnąć. Jeśli zatem ma się doświadczenie oraz potrafi się motywować innych, może ścieżka rozwoju jako trener personalny okaże się idealnym rozwiązaniem.

18.  Fotograf

Dobry fotograf jest zawsze w cenie. Jeśli zatem ma się zamiłowanie do robienia zdjęć oraz umiejętność wychwytywania idealnych kadrów, może się to okazać piękną pasją i dobrym pomysłem na biznes dla młodych.

19.  Sprzątanie

Usługi związane ze sprzątaniem stają się obecnie niezmiernie popularne. Można zajmować się porządkowaniem domów, praniem lub nawet prasowaniem na zamówienie. Tkwi w tym olbrzymi potencjał i jeśli tylko lubi się sprzątać, da się go przekuć na solidny biznes.

20.  Rękodzieło – 20/22 pomysły na biznes dla młodych

Unikatowe i piękne przedmioty mają wielu zwolenników. Piękna biżuteria, ręcznie robione kartki świąteczne, ekologiczne zabawki albo ekstrawaganckie skarpety – opcji jest naprawdę wiele. Jeśli tylko ma się umiejętności manualne i zmysł artystyczny, naprawdę da się na tym zarabiać.

21.  Organizacja imprez

Ciekawym pomysłem na biznes dla młodych jest organizacja imprez. Konferencje, imprezy integracyjne, chrzty i wesela – wiele osób szuka wsparcia w przygotowaniu tych wyjątkowych chwil. Można zatem pomóc im, a przy tym zacząć zarabiać.

22.  Prace sezonowe – 22/22 pomysły na biznes dla młodych

Choć często bywają niedoceniane, to prace sezonowe potrafią nie tylko przynosić zyski, ale też rozwijać szereg umiejętności zawodowych. Jeśli zatem szuka się dodatkowego źródła dochodu, warto o nich pomyśleć.

22 pomysły na biznes dla młodych – przedsiębiorczość jest w cenie

Pomysły na biznes dla młodych mogą być naprawdę różne. Ważne, by podczas poszukiwań tego idealnego połączyć własne zainteresowania z potrzebami rynku oraz zaoferować unikatowe wartości. Wówczas każdy, nawet najbardziej niszowy biznes ma szansę odnieść sukces.

Blog

Pozostałe artykuły.

CookieYes – Consent 2.0, RODO i UOKIK

CookieYes – Consent 2.0, RODO i UOKIK

1. Czym jest CookieYes? CookieYes to zaawansowane narzędzie do zarządzania plikami cookie, które pomaga właścicielom stron internetowych w spełnianiu wymagań dotyczących prywatności i ochrony...

0 komentarzy

Wyślij komentarz