SCOR – na czym polega model?

Istnieje wiele strategii wspierających działanie łańcuchów dostaw. Jedną z nich pozostaje niezmiernie praktyczne narzędzie SCOR, z którego chętnie korzystają specjaliści od planowania na całym świecie od wielu lat.

Na czym polega ten model i jak go najlepiej zastosować? Z jakich elementów składa się SCOR oraz kiedy bywa najbardziej przydatny? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

SCOR – jak powstał model referencyjny łańcucha dostaw?

Model referencyjny łańcucha dostaw, z ang. Supply Chain Operation Reference Model, w skrócie SCOR, został stworzony przez organizację Supply-Chain Council (SCC) w 1996 roku. Z czasem jego forma była rozbudowywana i dopasowywana do intensywnie zmieniających się realiów współczesnej gospodarki.

Jego podstawowym zadaniem jest umożliwienie sprawnej komunikacji oraz precyzyjnej analizy całych łańcuchów dostaw, w oparciu o porównania i wiedzę, czerpaną m.in. z innych przedsiębiorstw, działających w ramach tej samej branży. Prowadzi to do zwiększenia efektywności łańcucha dostaw, obniżenia kosztów oraz optymalizacji nakładów pracy, potrzebnych do realizacji konkretnych procesów operacyjnych.

SCOR ma regulować działania w związku z kluczowymi kwestiami, jak:

  • planowanie zapasów,
  • zakupy,
  • wytwarzanie i dostarczanie towarów,
  • magazynowanie.

Metoda i powiązane z nim narzędzia służą ich opisaniu, zmierzeniu i ocenie w ramach wszystkich etapów łańcucha dostaw.

Najważniejsze elementy modelu SCOR

Na model referencyjny łańcucha dostaw składa się kilka kluczowych elementów, które określają zakres jego funkcjonowania w ramach przedsiębiorstwa lub łańcucha. Zalicza się do nich:

  • planowanie,
  • zaopatrzenie,
  • wykonanie,
  • dystrybucję,
  • łańcuch zwrotny.

Planowanie oznacza w tym przypadku zarządzanie przepływem materiałów, półproduktów i towarów. Zaopatrzenie ma natomiast skupiać się na kontrolowaniu stanów oraz zamawianiu brakujących surowców. Wykonanie to przetworzenie materiałów. Dystrybucja z kolei skupia się na magazynowaniu i transportowaniu gotowych produktów. Ostatni element to łańcuch zwrotny, który ma za zadanie prowadzić obsługę posprzedażową. W praktyce oznacza to najczęściej politykę zwrotów.

Jakie są atrybuty efektywności SCOR?

Jakie atrybuty łączą się z modelem SCOR? W jego przypadku wyodrębnia się dwie podstawowe kategorie, dla których określa się konkretne atrybuty. Do skuteczności zalicza się: niezawodność, czas reakcji i zwinność. Do sprawności: koszty i zarządzanie aktywami.

Co oznaczają poszczególne atrybuty? Niezawodność ocenia, na ile dane zadanie zostało wykonanie zgodnie z wymaganiami klienta. Bierze pod uwagę prawidłowość dokumentami, stan produktu itp. Czas reakcji pokazuje, w jakim czasie gotowy produkt został dostarczony przez cały łańcuch dostaw do finalnego odbiorcy. Zwinność określa, na ile dany łańcuch jest w stanie dopasowywać się do zmieniających się warunków rynkowych.

A co oznaczają atrybuty przynależne do sprawności? Koszty oznaczają precyzyjny pomiar wydatków w ramach łańcucha dostaw (koszty zakupu, produkcji, zwrotu itp.). Ostatni wskaźnik – zarządzanie aktywami – pokazuje czas, jaki upływa od inwestycji w materiały do otrzymania zapłaty za towar lub usługę.

Główne zadania SCOR – kiedy wykorzystuje się model?

Model SCOR sprawdza się perfekcyjnie w przypadku planowania, zakupów, wytwarzania oraz dostaw produktów na wszystkich etapach łańcucha dostaw, o różnym stopniu rozbudowania i komplikacji. W tej przestrzeni taka strategia pozwala uzyskać optymalne rezultaty i zwiększyć efektywność procesów logistycznych. Najczęściej zatem stosuje się go w ramach szeroko pojętej logistyki łańcuchów dostaw. Rozwiązanie to nie jest jednak wykorzystywane przy projektowaniu i rozwijaniu produktów ani w działaniach typowo administracyjnych.

Warto dokładniej przyjrzeć się temu modelowi, gdyż pozwala skutecznie uporządkować działania w ramach przedsiębiorstwa oraz powiązanych z nim podmiotów. Kompleksowe podejście sprawia, że dzięki SCOR wszelkie procesy odbywają się sprawniej oraz generują mniejsze koszty, co przynosi realne korzyści producentom, dostawcom, a także finalnemu klientowi.

Blog

Pozostałe artykuły.

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

W dniu ślubu każda panna młoda chce wyglądać nieskazitelnie. Olbrzymią rolę odgrywa idealny makijaż ślubny, który nie tylko podkreśli urodę bohaterki tego dnia, ale również sprawi, że będzie ona...

Fryzura na wesele – modne uczesania

Fryzura na wesele – modne uczesania

Sezon weselny w pełni. Gdy już znajdzie się idealny prezent dla pary młodej, warto pomyśleć o pozostałych przygotowaniach. W końcu gość powinien również pięknie się prezentować. Podstawą jest...

0 komentarzy

Wyślij komentarz