2022-11-08

Woda utleniona do ucha – kiedy warto ją zastosować?

Istnieje wiele domowych metod radzenia sobie z różnymi infekcjami. Część z nich dotyczy choćby stanów zapalnych w ramach aparatu słuchu. Wiele osób zastanawia się, czy woda utleniona do ucha może pomóc w szybszym wyleczeniu bolesnych infekcji.

Czy woda utleniona może być skutecznym sposobem na walkę z zapaleniem ucha? Czy można ją bezpiecznie stosować u dzieci i dorosłych? Jak aplikować wodę utlenioną, by przyniosła pożądane rezultaty? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Woda utleniona do ucha – zastosowanie

Woda utleniona przez wiele lat była uznawana za podstawowy środek dezynfekujący na rany. Takie wykorzystanie wynikało w głównej mierze ze składu wody utlenionej. Jest to bowiem nadtlenek wodoru. Podczas kontaktu ze skórą lub błonami śluzowymi dochodzi do rozpadu wiązań między atomami. W wyniku reakcji powstaje woda i tlen atomowy, który wykazuje właściwości dezynfekujące.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć o tym, że tlen atomowy działa wyłącznie na patogeny, żyjące w środowisku beztlenowym. W przypadku takich infekcji woda utleniona do ucha może okazać się przydatna. Jeśli jednak stan zapalny wywołały patogeny tlenowe, wówczas środek ten nie będzie skuteczny.

Najczęściej wodę utlenioną stosuje się w przypadku wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia, w tym również bólu ucha. Należy jednak pamiętać, że preparat ten pomoże, jeśli od momentu pojawienia się symptomów nie minęło więcej niż 12 godzin. Przy rozwiniętym stanie zapalnych sama woda utleniona nie wystarczy.

Woda utleniona do ucha – jak aplikować?

Wodę utlenioną można stosować nawet u młodszych dzieci, choć wskazane jest wcześniejsze skonsultowanie się z pediatrą. Najczęściej odradza się wykonywanie zabiegów samodzielnie, bez rozmowy z lekarzem. Zabieg przeprowadza się tak samo u najmłodszych, nastolatków i dorosłych.

Co należy zrobić? Na stany zapalne ucha stosuje się wodę utlenioną o stężeniu od 1,5 do 3%. Pacjent powinien położyć się na boku, odsłaniając chore ucho, co znacząco ułatwia aplikację. Na początku wkrapla się jedną kroplę i sprawdza reakcję. Jeśli nie wystąpią dolegliwości bólowe, można zaaplikować jeszcze 3-4 krople, po czym pozostawić wodę utlenioną na ok. 5 minut, by doszło do reakcji chemicznej w uchu. Nadmiar płynu należy osuszyć przy pomocy wacika kosmetycznego. Zabieg można bezpiecznie przeprowadzać co kilka godzin.

Woda utleniona do ucha – czy można stosować ją regularnie u dzieci i dorosłych?

Jeśli pragnie się stosować wodę utlenioną do ucha regularnie, należy wykorzystywać specjalnie przygotowany preparat, składający się z 1 łyżki 3-procentowej wody utlenionej na pół szklanki wody. Taka mikstura może być używana do celów higieniczno-pielęgnacyjnych. Neutralizuje niektóre patogeny oraz ułatwia usuwanie nadmiaru woskowiny, zalegającej w uchu.

Jak ułatwić sobie wkraplanie wody utlenionej wymieszanej ze zwykłą wodą do ucha? Warto do tego celu użyć zwykłej gruszki medycznej. Znacząco zwiększa to skuteczność zabiegu.

Woda utleniona do ucha – skuteczność działania preparatu

Działanie wody utlenionej w walce z objawami stanów zapalnych ucha jest ograniczone. Preparat zwalcza bowiem wyłącznie patogeny beztlenowej, nie zabijając jednak tych rozwijających się w środowisku tlenowym.

Dodatkowo, zaleca się stosowanie środka wyłącznie w przypadku pierwszych objawów infekcji. Przy długofalowym zapaleniu, użycie wody utlenionej może być nawet niewskazane, gdyż potrafi doprowadzić do podrażnienia błędnika, nudności i wymiotów oraz do spotęgowania objawów stanu zapalnego.

Choć w niektórych sytuacjach woda utleniona do ucha bywa bardzo przydatna i pomocna, w leczeniu objawów infekcji oraz w codziennej pielęgnacji, warto zachować ostrożność, a przed przystąpieniem do zakraplania, najlepiej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy pragnie się przeprowadzić zabieg z zastosowaniem wody utlenionej u młodszych dzieci. Wszystko po to, by zwiększyć skuteczność leczenia oraz zminimalizować ryzyko wykorzystania nieodpowiednich preparatów na daną infekcję.

Blog

Pozostałe artykuły.

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

Makijaż ślubny – porady, wskazówki, ceny

W dniu ślubu każda panna młoda chce wyglądać nieskazitelnie. Olbrzymią rolę odgrywa idealny makijaż ślubny, który nie tylko podkreśli urodę bohaterki tego dnia, ale również sprawi, że będzie ona...

Fryzura na wesele – modne uczesania

Fryzura na wesele – modne uczesania

Sezon weselny w pełni. Gdy już znajdzie się idealny prezent dla pary młodej, warto pomyśleć o pozostałych przygotowaniach. W końcu gość powinien również pięknie się prezentować. Podstawą jest...

0 komentarzy

Wyślij komentarz