2022-11-17

Zdjęcie w tle na Facebook – aktualne wymiary i kluczowe elementy

Większość z przedsiębiorców zdaje sobie już dobrze sprawę, że obecność ich biznesu na Facebooku jest niemalże obowiązkowa, bez względu na to, czy prowadzą e-commerce, czy inny rodzaj firmy.

Samo bycie to jednak jeszcze nie wszystko, żeby zbudować wokół fanpage’a grupę lojanych fanów. Trzeba regularnie dbać o publikację treści oraz o sam wygląd strony firmowej. Jednym z kluczowych elementów wizualnych, który przekłada się na funkcjonalność profilu, jest często niedoceniane zdjęcie w tle.

Dziś chcielibyśmy skupić się właśnie na nim i pokazać, jak olbrzymi potencjał tkwi w tej jednej fotografii.

Zdjęcie w tle Facebook – co to w ogóle jest?

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Czym jest zdjęcie w tle Facebook? Mówiąc najprościej, to fotografia, która znajduje się na samym szczycie profilu i stanowi jego główny element dekoracyjny, zajmujący całą szerokość strony. Widzimy ją zaraz po przejściu na fanpage.

Dlaczego jej dobór jest tak kluczowy? Przede wszystkim, właśnie dlatego, że ona jako pierwsza przyciąga użytkowników na naszą stronę oraz potrafi wpływać na ich decyzję o pozostaniu i zagłębieniu się w treści. Nikomu przecież nie zależy na odwiedzających, którzy wejdą i od razu opuszczą profil. Przyciągajmy i kuśmy do pozostania z nami jak najdłużej.

Zdjęcie w tle Facebook stanowi kluczowy element ozdobny profilu, na który mamy wpływ. O ile sam układ większości boxów jest stały i niezmienny, to grafika może świetnie personalizować stronę i dopasowywać ją do potrzeb identyfikacji wizualnej firmy.

Oprócz doznań czysto wzrokowych zdjęcie również aktywizuje społeczność, którą już zbudowaliśmy wokół fanpage’a, stając się kanałem wieloinformacyjnym, dającym prostą i skuteczną komunikację z odbiorcami.

Aby lepiej wytłumaczyć, na czym ona polega, poniżej przedstawiamy prosty i klarowny przykład, jak zdjęcie w tle Facebook działa na odwiedzających i o czym możemy informować za jego pośrednictwem.

Zdjęcia w tle na Facebook to często element, do którego nie przykładamy wielkiej wagi biznesowej. A to naprawdę wielki błąd. Tkwi w nich potencjał do zaczarowania klientów i przekonania ich, że Twoja marka jest właśnie tym, czego szukali od dłuższego czasu.

Żeby zdjęcia w tle na Facebook były przekonywujące i po prostu działały, nie potrzebujemy bynajmniej sztabu specjalistów ani wielkich umiejętności graficznych. Po prostu, trzeba stosować się do kilku prostych zasad oraz wykorzystać narzędzia, dzięki którym fanpage nabierze prawdziwych kolorów.

Do czego w ogóle potrzebne mi zdjęcia w tle na Facebook?

Co zyskujemy, jako przedsiębiorcy, jeśli zainwestujemy czas w dopracowanie zdjęć w tle na fanpage’ach? Wbrew pozorom korzyści są naprawdę wielkie.

Przede wszystkim, zdjęcia w tle stanowią główną ozdobę fanpage’a. Są duże, znajdują się na samym szczycie strony i od razu przykuwają wzrok, zdecydowanie bardziej niż niewielkie zdjęcia profilowe. To one wyświetlają się odwiedzającym zaraz po przejściu na stronę i często ich wygląd decyduje o tym, czy ktoś zostanie na profilu dłużej, czy też od razu go opuści. Mówiąc wprost, zdjęcie decyduje o wysokości bounce rate. Odpowiednie przygotowanie grafik potrafi zatem przełożyć się na pozyskanie nowych obserwatorów, którzy kiedyś mogą zostać naszymi klientami (analizy agencji Content Hero pokaują, iż reklamy tergetowane na fanów i osoby znające brand są skuteczniejsze).

Grafiki stanowią też skuteczne i świetnie widoczne źródło informacji. To najlepsza przestrzeń reklamowa na fanpage’u, którą po prostu trzeba umieć wykorzystywać.

Case study – jak wykorzystać zdjęcie w tle Facebook do komunikacji z odbiorcami galerii sztuki?

Przestrzeń, w której promuje się sztukę, stanowi ciekawy przypadek do analizy, jak bardzo zdjęcie w tle potrafi być przydatne. W końcu, to właśnie w galerii sztuki przemawia się głównie za pomocą obrazu lub innych form plastycznych.

Jakie zatem zdjęcia warto ustawiać na galeryjnym fanpage’u? Oczywiście, można użyć fotografii produktowej jednego z przedmiotów, znajdujących się w ofercie – będzie zapewne ładnie, dekoracyjnie i przyjemnie dla oka. Trudno jednak w takiej sytuacji mówić o rozbudowanej komunikacji oraz wzmożonej aktywności fanów.

Można dodać na grafice choć krótki tekst informujący, że mamy do czynienia z obiektem tygodnia lub nowościami w ofercie. Wiecej informacji warto natomiast wstawić w opisie zdjęcia. Zazwyczaj przekłada się to na bardziej ożywioną dyskusję oraz reakcje.

Kolejnym krokiem jest publikacja zaproszeń na planowane imprezy jako zdjęcie w tle. Odwiedzający profil od razu widzą, co się aktualnie w galerii dzieje oraz wiedzą, na kiedy planowane są kolejne eventy, bez konieczności przeszukiwania wydarzeń, które łatwo mogą im umknąć.

Zdjęcie w tle Facebook potrafi także opowiadać historię o ludziach i życiu firmy, zwłaszcza jeśli po szczególnie udanym wernisażu umieścimy pokaz pięciu fotografii reportażowych. Dla uczestników będzie to miłe przypomnienie, a dla nieobecnych zachęta, żeby w przyszłości nie opuszczać kolejnych wydarzeń.

Aktualne wymiary, jakie ma zdjęcie w tle Facebook, to: 820 x 312 px dla komputerów oraz 640 x 360 px dla urządzeń mobilnych, w których zdjęcie jest kadrowane centralnie. Aby zachować jak najlepszy wygląd grafiki, rekomenduje się wstawianie obrazu w formacie 1640 x 923 px, co pozwala na odpowiednie wykadrowanie nawet w wersji mobilnej.

Jak wstawić zdjęcia w tle na Facebook?

Wstawianie zdjęcia w tle na Facebook bynajmniej nie jest skomplikowane. Należy oczywiście zacząć od zalogowania się do portalu, a następnie przejścia na fanpage. W polu zdjęcia w tle klikamy w ikonkę wyboru i edycji zdjęcia. Otwiera się okno, w którym możemy wybrać jedno z już dostępnych w galerii zdjęć lub przesłać nowe z naszego komputera. Później pozostaje tylko dopasować do naszych potrzeb ułożenie zdjęcia i zapisać zmiany. Nowe zdjęcie jest już dostępne na fanpage’u.

.

Różnorodne pomysły, czyli jak się wyróżnić z tłumu?

Warto pamiętać, że samo zdjęcie to jeszcze nie wszystkie możliwości, które daje Facebook. Oprócz statycznej kompozycji, możemy bowiem wybrać pokaz slajdów lub video.

W ramach pokazu slajdów, możemy zdecydować się na maksymalnie pięć zdjęć, które wyświetlają się na przemian. Z pomocą takiego kolażu opowiadamy historię, pokazujemy, co się aktualnie dzieje w firmie lub prezentujemy nowości produktowe.

Video daje jeszcze więcej możliwości. Nie od dziś wiadomo, że materiały filmowe są szczególnie wysoko cenione przez samego Facebooka, ale też przez użytkowników portalu. Film w tle wyświetla się bez dźwięku i powinien mieć maksymalnie 40-50 sekund. Można również prezentować go w wersji zapętlonej.

Na co zwracać uwagę, gdy wstawiamy zdjęcia w tle na Facebook?

Niby sam proces wstawiania zdjęć na firmowy fanpage nie jest skomplikowany. Grafiki wymagają jednak nieco wcześniejszego przygotowania. Przede wszystkim, należy zwrócić szczególną uwagę na ich wielkość.

Wielkość zdjęcia w tle na Facebook to temat co jakiś czas poruszany na wszystkich forach i blogach, zajmujących się social mediami. Dlaczego? Ponieważ portal regularnie zmienia rekomendowane wielkości i trzeba być cały czas na bieżąco, żeby zdjęcia wyświetlały się zawsze w optymalny sposób.

Obecnie proponowane wymiary to: 820 x 320 pikseli, przy zachowaniu wielkości poniżej 100 kilobajtów. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, żeby stworzyć grafikę, która będzie dobrze wyglądać na urządzeniach mobilnych i desktopowych.

Czasami chcemy opublikować zdjęcie, którego wielkość jest większa od rekomendowanej. Co możemy wówczas zrobić? Warto przeprowadzić kompresję grafik. Proces kompresowania polega na usunięciu niektórych informacji z obrazu, co znacząco zmniejsza jego rozmiar.

Czym kompresuje się zdjęcia? Wystarczy mieć do tego niemal dowolny program graficzny – płatny lub darmowy. Istnieje także szereg stron, na których dokonuje się kompresji online, bez instalowania dodatkowego oprogramowania na dysku komputera.

Jak kompresuje się zdjęcie? Na początek, wybieramy odpowiedni format zapisu. Do najchętniej stosowanych formatów zdjęć zalicza się: .jpg, .bmp i .png. Spośród wymienionych, tylko pierwszy prowadzi do zmniejszenia ilości informacji w pliku, przez co jest nazywany formatem stratnym. Zarówno .png, jak i .bmp nie zmniejszają ilości danych, dlatego nazywa się je bezstratnymi.

Do kompresowania warto używać programy, które oprócz samego wyboru formatu zapisu, pozwalają także określać szereg innych parametrów. Dzięki temu, mamy wpływ na finalną jakość zdjęcia. Dlaczego to tak ważne?

Zbyt duża kompresja sprawia, że zdjęcie znacząco traci na jakości i pojawiają się na nim widoczne zniekształcenia obrazu, zwłaszcza na krawędziach przedmiotów. Takie zdjęcie wygląda po prostu źle i zamiast przekonać ludzi do pozostania na profilu, skutecznie ich do tego zniechęca.

Dobrze przeprowadzona kompresja zmniejsza wielkość zdjęcia o nawet 80%, bez znaczącej deformacji i widocznej utraty jakości.

Dotyczy to jednak wyłącznie czystych fotografii. Jeśli zdjęcia w tle na Facebook zawierają również teksty, na przykład hasło reklamowe, adres strony lub logotyp firmy, wtedy koniecznie trzeba zapisywać grafiki w formacie .png, aby były czytelne i dobrze się wyświetlały.

Pamiętajmy, że, gdy zapisujemy zbyt duże zdjęcie na Facebooku portal samodzielnie dokonuje kompresji. Warto zatem go uprzedzić i zrobić to samodzielnie, aby zachować pełnię kontroli nad tym, jak prezentuje się nasza firma w social mediach.

Jak ustawiać zdjęcia w tle na Facebooku?

Skoro już wiemy, czym są zdjęcia w tle oraz do czego się przydają, przyszła pora, aby dowiedzieć się, jak je wstawiać na profil oraz przygotowywać, żeby wyglądały nienagannie.

Ustawianie ich jest niezmiernie proste. Wystarczy kliknąć w ikonkę zmiany, znajdującą się na polu zdjęcia w tle. Możemy wstawić grafikę już obecną w bibliotece zdjęć lub wgrać nowe, bezpośrednio z naszego dysku. Oprócz standardowych i statycznych grafik, mamy również możliwość stworzenia wspomnianego już wcześniej pokazu zdjęć (maksymalnie pięciu fotografii) lub ustawienia krótkiego video.

Zdjęcia w tle na Facebooku – aktualne parametry

Wielkość zdjęcia w tle na Facebooku to jedna z największych zmiennych w świecie social mediów. Zalecane parametry poszczególnych fotografii są regularnie modyfikowane przez władze portalu i aby utrzymać optymalny wygląd profilu, należy cały czas pilnować, czy jesteśmy na bieżąco.

Aktualne wymiary, jakie ma zdjęcie w tle Facebook, to: 820 x 312 px dla komputerów oraz 640 x 360 px dla urządzeń mobilnych, w których zdjęcie jest kadrowane centralnie. Aby zachować jak najlepszy wygląd grafiki, rekomenduje się wstawianie obrazu w formacie 1640 x 923 px, co pozwala na odpowiednie wykadrowanie nawet w wersji mobilnej, bez ucięcia istotnych treści i wprowadzania dysharmonii kompozycji.

Wielkość wysyłanego pliku nie może przekraczać 100 kB, dlatego zazwyczaj trzeba go skompresować. Do najczęściej stosowanych formatów zdjęć zalicza się: .jpg, .png i .bmp. Pierwszy z nich jest formatem kompresyjnym stratnym, czyli dochodzi do pogorszenia jakości samej fotografii. Warto zatem kompresować zdjęcia w programach, które umożliwiają precyzyjne ustawienie parametrów procesu, aby mieć kontrolę nad finalną jakością grafiki.

Jeśli planujemy wstawianie grafiki, łączącej fotografię z tekstem, wówczas zdecydowanie lepiej sprawdza się format .png, dzięki któremu minimalizujemy ryzyko rozpikselowania i nieczytelności treści.

Zdjęcie w tle Facebook – szereg korzyści dla każdej firmy

Właściwie dobrane pod względem parametrów i tematyki zdjęcie w tle na Facebooku potrafi stać się spójnym elementem wizualnej promocji firmy, kanałem komunikacyjnym, który aktywizuje społeczność już zgromadzoną wokół fanpage’a oraz sposobem na pozyskiwanie nowych fanów.

Warto zatem nieco bardziej się nim zainteresować i wykorzystać tak, żeby zdjęcie w tle stało się pierwszoplanowym bohaterem fanpage’a.

Poszukiwanie weny twórczej lub odtwórczej – skąd brać pomysły na grafiki?

Jakie powinny być zdjęcia w tle? Przede wszystkim przyciągające oraz powiązane tematycznie z naszą branżą. Może to być czysta fotografia lub grafika z krótkimi tekstami.

Na koniec pozostawiliśmy jeden, bynajmniej nie najmniej ważny aspekt. Skąd brać inspiracje? Oczywiście, możemy robić zdjęcia samodzielnie, a następnie obrabiać je w profesjonalnych programach graficznych, robiąc retusze, nakładając filtry, projektując dodatkowe elementy graficzne.

Nie każdy jednak ma na to wystarczająco czasu lub umiejętności. Nie zawsze mamy również możliwość zatrudnienia profesjonalnych fotografów i grafików, którzy zajmą się tym zadaniem za nas.

Bez obaw, do tworzenia dobrych grafik na tło facebookowego fanpage’a wcale nie trzeba być mistrzem obiektywu i geniuszem Photoshopa, żeby strona prezentowała się świetnie. Wystarczy tylko stosować odpowiednie narzędzia.

Przede wszystkim, zdjęcia można bez trudu znaleźć na jednym z wielu bezpłatnych stocków, które oferują zróżnicowane tematycznie fotografie, w naprawdę dobrej rozdzielczości.

Jeśli pragniemy wprowadzić dodatkowe treści lub elementy graficzne, warto skorzystać z platformy Canva. Jest to program online, który służy do wykonywania rozmaitych grafik – od prostych zdjęć na bloga, przez ulotki, zaproszenia itp. Do dyspozycji użytkowników pozostają liczne szablony, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Wystarczy nieco cierpliwości lub krótkie szkolenie i Canva pomoże każdemu stworzyć przyciągające wzrok i ciekawe grafiki na Facebooka.

.

Jedna grafika, a ile możliwości

Choć nazwa może być nieco myląca, to zdjęcia w tle na Facebook pełnią naprawdę pierwszoplanową rolę. Zaciekawiają, informują, pobudzają wyobraźnię. Dzięki nim pozyskujemy nowych fanów. Ich tworzenie wcale nie musi być trudne, a wręcz potrafi stać się prawdziwą przyjemnością.

Jeśli zatem jeszcze nie przygotowaliście nowych grafik na Wasze profile, już czas najwyższy nadrobić zaległości. Pozwólcie zadziałać magii zdjęcia w tle – niech przyciągnie do Was nowych obserwatorów i klientów.

Blog

Pozostałe artykuły.

CookieYes – Consent 2.0, RODO i UOKIK

CookieYes – Consent 2.0, RODO i UOKIK

1. Czym jest CookieYes? CookieYes to zaawansowane narzędzie do zarządzania plikami cookie, które pomaga właścicielom stron internetowych w spełnianiu wymagań dotyczących prywatności i ochrony...

0 komentarzy

Wyślij komentarz